Ambasady 13
Chcesz mieć swój udział w tworzeniu
„Businesswoman & Life”?
Propozycję artykułu możesz wysłać na adres ;
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zebraliśmy opinie ekspertów po zakończonym Berry Fest 2023 - Mikołaj Rey, Zbigniew Kmieć, Katarzyna Puk. Panuje pogląd, że alkohole na bazie owoców jagodowych mogą odnieść rynkowy sukces. Są częścią wizerunku polskiej sztuki kulinarnej, polskiego produktu regionalnego, polskiego produktu spożywczego, naszego rolnictwa i jagodowego sadownictwa. Dlatego cenna jest energia i know how, które połączył Berry Fest. Szczegóły w materiale Berry Fest 2023 – oczami ekspertów
Pozdrawiam, Maciej Dolata INSPIRE smarter branding 30-234 Kraków, ul. Królowej Jadwigi 307i 501 865 755
Maciej.Dolata @inspiresb.com www inspiresb.com
źródło; materiały prasowe dystrybutora- lub organizatora
Materiał Przygotował Janusz Hejżyk
AMBASADA IRANU Święto Narodowe ….14 09 20 r.
Kontakty dyplomatyczne Polska utrzymuje z Persją od 1474. W okresie porozbiorowym a przed I wojną światową, ówczesnaPersja utrzymywała w Warszawie konsulat, który kilkakrotnie zmieniał swoją siedzibę, m.in. mieścił się przy ul. Nowy Świat 8b (1881), ul. Włodzimierskiej 7 (1893), w pałacu Biskupów Krakowskich przy ul. Mazowieckiej 5 róg Senatorskiej 6 (1909), w pałacu Rudzińskich przy ul. Mazowieckiej 4 (1913); zamknięty w 1914.
Po odrodzeniu Rzeczypospolitej funkcjonował konsulat generalny Persji przy ul. Pięknej 8 (1920-1925). Po nawiązaniu stosunków dyplomatycznych w 1928 nadano mu rangę poselstwa z siedzibą przy ul. Kredytowej 8 (1930-1932), następnie w kamienicy Antoniego Strzałeckiego "Pod Gigantami" w al. Ujazdowskich 36 (1934) i w pałacu Uruskich przy ul. Krakowskie Przedmieście 30 (1938-1939).
Stosunki dyplomatyczne reaktywowano w 1945. W 1962 podniesiono je do rangi ambasad. W latach 1964-1971 ambasada mieściła się przy ul. Raszyńskiej 54, zaś współcześnie - przy ul. Królowej Aldony 22.
źródło; materiały prasowe dystrybutora- lub organizatora Foto; Janusz Hejżyk
Argentyna (Argentina, Republika Argentyńska – República Argentina)
– państwo w Ameryce Południowej, nad południowym Atlantykiem. Graniczy z Chile na zachodzie, Boliwią i Paragwajem na północy, Brazylią i Urugwajem na północnym wschodzie. Argentyna rości pretensje do archipelagu Falklandów oraz części Antarktydy. Nazwa pochodzi od łacińskiego argentum (srebro), którym Indianie obdarowali hiszpańskich rozbitków Juana Díaza de Solís. Pod względem wielkości Argentyna jest ósmym krajem na świecie i drugim w Ameryce Południowej (biorąc pod uwagę liczbę ludności i powierzchnię), jednakże biorąc pod uwagę także terytoria sporne do których Argentyna rości pretensje: Falklandy/Malwiny, Georgię Południową, Sandwich Południowy, Islas Auroras wraz z Orkadami Południowymi, Szetlandami Południowymi oraz z częścią Antarktydy administrowanej przez Argentynę na mocy Traktatu Antarktycznego powierzchnia łączna kraju wynosi 3 761 274 km², co czyni kraj ten ósmym na świecie pod względem powierzchni. Terytorium kraju podzielone jest na 23 prowincje i jedno miasto autonomiczne – stolica kraju Buenos Aires. Argentyna jest członkiem – założycielem Unii Narodów Południowoamerykańskich oraz Mercosur, a także członkiem Organizacji Państw Iberoamerykańskich, Banku Światowego, Światowej Organizacji Handlu, grupy krajów G15 oraz G20. Kraj uznawany jest za mocarstwo lokalne z bardzo wysokim wskaźnikiem rozwoju społecznego . W Ameryce Łacińskiej kraj ten ma piąty nominalny PKB na mieszkańca i najwyższy PKB mierzony parytetem siły nabywczej . Według analityków kraj ten zaklasyfikowany jest do rynków wschodzących, ze względu na wielkość, wysoki wzrost gospodarczy, poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych czy eksport w całości wytworzonych usług i towarów .
Pochodzenie nazwy Argentyna jest związane z legendą o Sierra del Plata (Srebrne Góry), rozpowszechnioną pomiędzy tak hiszpańskimi, jak portugalskimi konkwistadorami. Ci ostatni, z Brazylii – w poszukiwaniu srebra – prowadzili ekspansję w kierunku południowym i zachodnim, łamiąc Traktat z Tordesillas. Oni to właśnie, nazwali wielkie estuarium Río de la Plata, odkryte w w 1502 r. przez ekspedycję, w której brał udział Amerigo Vespucci. Później, w 1516 r., dotarł do niego Juan Díaz de Solís; nazwał je Mar Dulce (Morze Świeżej Wody, Morze Rześkie).
Termin Argentyna, z łaciny argentum (srebro), pojawia się pierwszy raz na mapie weneckiej z 1536. Nazwa Argentyna stała się popularna również z powodu wiersza opublikowanego w 1602 roku przez Hiszpana Martina del Barco Centenera, zatytułowanego La Argentina, w którym opisany jest region Río de la Plata i założenie miasta Buenos Aires. Nazwa ta pojawia się ponownie w 1612 w dziele La Argentina manuscrita Kreola Ruya Díaza de Guzmán.
Jeszcze pod koniec XVIII wieku słowo to było używane powszechnie dla określenia wszystkiego związanego z Río de la Plata, jego doliną, terytorium i ludnością (Dolina la Platy). Na początku odnosiło się do mieszkańców pochodzenia europejskiego urodzonych w tym regionie, później rozszerzyło swe znaczenie na Hiszpanów osiadłych tutaj na stałe.
Primera Junta rządu użyła nazwy Provincias Unidas del Río de la Plata (Zjednoczone Prowincje Rio de La Plata), co zostało przyjęte także przez następne rządy, aż do Kongresu z Tucumán, który proklamował niepodległość Provincias Unidas en Sud América (Zjednoczonych Prowincji w Ameryce Południowej). Nazwa ta została utrzymana w Konstytucji z 1819.
Konstytucja z 24 grudnia 1826 użyła nazwy República Argentina (Republika Argentyńska).
Podczas rządów Juana Manuela de Rosas pozostawały w użyciu między innymi następujące nazwy: Confederación Argentina (Konfederacja Argentyńska), Estados Unidos de la República Argentina (Stany Zjednoczone Republiki Argentyńskiej), República de la Confederación Argentina (Republika Konfederacji Argentyńskiej) i Federación Argentina (Federacja Argentyńska).
źródło; materiały prasowe dystrybutora- lub organizatora Foto; Janusz Hejżyk